Jod to mikroelement, bez którego prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu byłoby zwyczajnie niemożliwe. Za bogate złoża jodu uznaje się złoża saletry chilijskiej. W Polsce dużo jodu można znaleźć w solankach z okolic Skoczowa i nad Morzem Bałtyckim.
Jod nad każdym morzem?
Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy jodu można doświadczyć nad każdym morzem. Oczywiście jod to pierwiastek, z którym można zetknąć się w morzach i oceanach. Niemniej trzeba pamiętać o tym, że duże znaczenie ma to, jaki jest klimat. W przypadku Morzach Bałtyckiego ilości jodu są naprawdę spore i ma to związek, z tym że w ciepłych morzach parowanie wody następuje znacznie szybciej. Analogiczna sytuacja ma miejsce nad Morzem Północnym.
Gdzie i kiedy szukać jodu?
Wiadomo, że nad Morzem Bałtyckim jodu jest sporo, ale warto też zastanowić się nad tym, gdzie tego pierwiastka jest najwięcej. Na pewno największe stężenie jest nad samym brzegiem (odległość od linii wody do 300 metrów). Z drugiej strony wdychanie jodu z morza nie zawsze przynosi satysfakcjonujący efekt. Poziom jodu zależny jest od pory roku.
Nie ulega wątpliwości, że największe ilości jodu przedostają się do powietrza, kiedy jest silny wiatr. To sprawia, że lato nie jest dobrym czasem na przyswajanie tego pierwiastka. Oczywiście jesienią, zimą czy wiosną możliwe są różne sytuacje. Szacuje się, że największe ilości jodu są między listopadem a marcem. Dlatego też długie spacery terapeutyczne wskazane są zimą.
Wiele leczniczych właściwości
Jod nad Morzem Bałtyckim unosi się we wdychanej bryzie morskiej. Musimy też pamiętać o tym, że bryza zawiera drobinki wody i drobinki te przenikają do morskiego powietrza przy rozbryzgiwaniu morskich fal. Efekt tego jest taki, że osoby przebywające nad Bałtykiem mogą doświadczyć aerozolu o wielu leczniczych właściwościach. Wielu, gdyż bryza morska zawiera nie tylko jod – możemy też mówić o bromie, magnezie, wapniu czy kryształkach soli. Poza tym jod trafia do organizmu nie tylko poprzez drogę wziewną. Ogromne znaczenie mają także kąpiele w wodzie morskiej – jod świetnie wchłania się przez skórę. Nie można też zapomnieć o rybach morskich czy warzywach i owocach, jakie uprawiane są niedaleko Bałtyku.
Niezapomniane atrakcje plus terapia lecznicza
Możliwa terapia lecznicza podczas pobytu nad Bałtykiem to ogromna zaleta, ale nie można też zapomnieć o szeroko rozumianych atrakcjach i tym, że bardzo ważne jest znalezienie dobrego hotelu. Za przykład może posłużyć choćby oferta, jaką ma HAVET Hotel. Na uwagę zasługuje szczególnie strefa wodno-termalna, która ma 300 m2. Część basenowa to basen pływacki, rekreacyjny, strefa zabaw dla dzieci i strefa wypoczynkowa. Do tego część poświęcona saunom, gdzie goście mają możliwość skorzystania z seansu termalnego dopasowanego do upodobań. HAVET Hotel to miejsce, gdzie liczy się najwyższy standard.