Jazda na rowerze jest naprawdę świetną formą aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Rozwija naszą kondycję, sprawność, spala sporo kalorii, angażuje mięśnie nóg. Ponadto przejażdżki rowerem bywają naprawdę ciekawe. Możemy w międzyczasie podziwiać piękne obiekty architektoniczne oraz naturę. Coraz więcej Polaków wybiera rower zamiast auta czy autobusu na krótkich trasach. Niektórzy nawet regularnie przejeżdżają spore odległości w ramach sportu, co niewątpliwie jest godne podziwu. Zdecydowana większość ludzi używa jednak roweru wyłącznie wiosną i latem. Pojawia się natomiast pytanie, czy jazda na rowerze zimą jest zdrowa?
Czy jazda na rowerze zimą jest zdrowa?
Jazda na rowerze zimą często nie należy do najlepszych pomysłów. Jest zimno, wieje wiatr, bardzo łatwo o złapanie przeziębienia lub grypy, co skutkuje dłuższym pobytem w łóżku. Na śliskich drogach łatwo też o poślizg i upadek z naszego jednośladu. Ponadto, niestety w polskim społeczeństwie wciąż pokutuje stara mentalność i nie wszyscy rozumieją, że palenie śmieciami w piecu nie jest dobrym pomysłem. W efekcie w mieście wieczorami często unosi się smog. Ciężko więc mówić o zdrowym powietrzu do oddychania, a służby zalecają często pozostanie w domach aby nie wdychać rakotwórczych substancji w powietrzu. Mimo wszystko, jazda na rowerze pomaga uniknąć niekiedy korków, a co bardziej doświadczeni rowerzyści chcieliby wypróbować swoje umiejętności także zimą. Jeśli jednak bardzo chcemy poruszać się na rowerze zimą, warto stosować się do kilku istotnych zasad.
Zadbaj o odpowiednie ubranie
Odpowiednie to wcale nie znaczy jak najcieplejsze. Kiedy zwiększamy prędkość, zaczynamy się pocić. Jeśli będziemy bardzo ciepło ubrani, to zgrzejemy się, a następnie zaczniemy odczuwać ochłodzenie. Poza tym zbyt wiele warstw odzieży będzie krępować nasze ruchy, co ograniczy rozwijaną przez nas prędkość oraz wpłynie na panowanie nad pojazdem. Ubierajmy się ciepło, ale z rozwagą i bez przesady.
Ręce i stopy – nie dopuść do odmrożeń
Końcówki naszych kończyn są wyjątkowo podatne na różnego rodzaju odmrożenia i uszkodzenia. Dlatego koniecznie zakładaj odzież termoaktywną, ciepłe skarpety i rękawiczki. Nie wystarczy odzież, którą zakładamy na spokojny spacer po mieście, ponieważ na rowerze jedziemy szybciej i mróz będzie bardziej nam doskwierał. Warto zaopatrzyć się w coś bardziej profesjonalnego niż rękawiczki od starszej pani z targu i skarpety z chińskiego marketu. Warto chronić też głowę i uszy. Sprawdzi się ciepła czapka i komin na szyję i twarz, a najlepiej połączyć te dwie rzeczy.
Pamiętaj o akcesoriach
W skrajnych przypadkach konieczna będzie maska na twarz oraz google – śnieg nie może ci sypać prosto w oczy, nie powinieneś też wdychać lodowatego powietrza, bo skończy się to poważną chorobą.
Przygotuj odpowiednio rower do jazdy
Jedź ostrożnie. Zwróć uwagę na to, że w złych warunkach atmosferycznych hamulce czy amortyzatory mogą działać gorzej, nie ryzykuj więc bezpieczeństwa swojego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Zdrowie i życie jest najważniejsze. Również mechaniczne części roweru szybciej się psują i zużywają w niskich temperaturach i niestety, niewiele jesteśmy z tym w stanie zrobić.
Oświetlenie w rowerze to podstawa
Zimą zmrok zapada bardzo szybko i niespodziewanie. Dodajmy do tego deszcz lub śnieg i nasz ciemny ubiór, w efekcie na drodze jesteśmy niemal niewidoczni i może się to dla nas skończyć konfrontacją z autem, w której nie mamy praktycznie żadnych szans. Dlatego koniecznie zadbajmy o lampki na rowerze, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Koniecznie nośmy też odblaski, na rękach czy nogach – to bardzo tanie akcesoria, często rozdawane za darmo na różnych eventach, a działają niezależnie od prądu. Możemy też założyć kamizelkę odblaskową.
Jeździjmy ostrożnie, nie przeceniajmy swoich możliwości
W niektórych przypadkach lepiej będzie zejść z roweru i go kawałek poprowadzić, niż ryzykować upadek. Nie przekraczajmy rozsądnych prędkości, bądźmy świadomi ograniczeń w działaniu hamulców na takim mrozie.
Jak widać, jazda na rowerze w zimie nie należy do najłatwiejszych, nie jest też zbyt zdrowa w wielu przypadkach. Jeśli jednak będziemy stosować się ściśle do pewnych zasad, możemy nie rezygnować z roweru nawet w sezonie zimowym. Jazda nie będzie jednak tak komfortowa, jak latem, a korzyści zdrowotne z tego sportu w najlepszym wypadku będą mniejsze.
Możliwość komentowania została wyłączona.