TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

wyjazd do Rosji
Turystyka

Jak przygotować się na wyjazd do Rosji?

Rosja jest naszym wschodnim sąsiadem i krajem, z którym łączy nas burzliwa i niełatwa historia. Rosję można zwiedzać samodzielnie, warto jednak odpowiednio przygotować się na wyjazd na Wschód. Co trzeba wiedzieć? Oto garść niezbędnych informacji!

Wiza elektroniczna

Wyjazd do Rosji wiąże się z koniecznością wyrobienia wizy. Nowością są wprowadzone w 2019 roku elektroniczne, darmowe wizy do obwodu Kaliningradzkiego i Petersburga (Obwód Leningradzki). Wniosek jest dostępny w Internecie na stronie https://evisa.kdmid.ru. Rozpatrywanie podania trwa do 4 dni, ale lepiej złożyć go minimum 14 dni przed planowanym wyjazdem. Aby go otrzymać, musimy mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu. Wiza elektroniczna jest ważna przez 30 dni. Na terenie Rosji można przebywać maksymalnie 8 dni. 

Standardowa wiza rosyjska

Standardową wizę rosyjską wyrabia się w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie albo w jednym z trzech Konsulatów Generalnych znajdujących się w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Każde polskie województwo przypisane jest do konkretnego konsulatu. Wniosek wizowy musi zostać wypełniony wyłącznie elektronicznie i wydrukowany za pomocą specjalnej strony internetowej Departamentu Konsularnego MSZ Rosji: https://visa.kdmid.ru/PetitionChoice.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1. Za rozpatrzenie wniosku wizowego obowiązuje opłata w wysokości 35 EUR. Najpewniejszym sposobem uzyskania wizy rosyjskiej jest posiadanie zaproszenia – vouchera. Zaproszenia wydają polskie biura podróży za ok. 100 zł. Trzeba też posiadać ubezpieczenie na kwotę 30.000 Euro.

Przepisy celne, co można a czego nie można… 

Na granicy polsko-rosyjskiej należy deklarować kwoty przewożonych pieniędzy. Podobnie jest z wartościowymi przedmiotami takimi jak: biżuteria, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery itp.. Ważne jest dopilnowanie, aby celnik podpisał, ostemplował i zwrócił deklarację celną, co niestety nie zawsze jest przestrzegane przez służby rosyjskie. Warto wiedzieć, że na granicy obowiązują ograniczenia dotyczące wagi bagażu, która nie może przekroczyć 35 kg, a wartość 65 tys. rubli (ok. 7 tys. zł). W przypadku ich przekroczenia obowiązuje opłata celna 4 EUR za każdy kilogram nadwagi bagażu. 3 tys. USD można wwozić bez deklaracji celnej. Kwoty od 3 do 10 tys. USD należy wpisać do deklaracji celnej. Na większą gotówkę należy mieć zezwolenie wydane przez bank. 

Obowiązek meldunkowy

W Rosji jest bezwzględnie wymagany obowiązek meldunkowy, który odbywa się na podstawie posiadanej karty migracyjnej, najpóźniej do 3 dni roboczych od dnia wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej. Samodzielnie można go załatwić na poczcie, ale goście hotelowi meldowani są na miejscu przez recepcję. 

Podróż samochodem

Podróżujący indywidualnie samochodem muszą posiadać specjalne ubezpieczenie OC, które można kupić u agentów ubezpieczeniowych na przejściach granicznych. Poruszanie się po Rosji nie podlega ograniczeniom. Wykaz specjalnych stref, gdzie takie ograniczenia obowiązują znajduje się na stronie internetowej www.polandemb.ru.

Waluta i paszport 

Walutą obowiązującą na terenie Rosji jest rubel rosyjski (RUB): https://e-kursy-walut.pl/kurs-rubla-rosyjskiego, który dzieli się na 100 kopiejek. Jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą Euro (EUR) lub dolarów amerykańskich (USD). Transakcje wymiany walut w kantorach lub w bankach są bardzo opłacalne. Na terenie Rosji jest dobrze rozbudowana sieć bankomatów. W większości dużych sklepów, restauracji i punktów usługowych można płacić kartami kredytowymi. Problem jest na prowincji, w mniejszych miejscowościach lub we wsiach.

Paszport w Rosji jest najważniejszym dokumentem. Bez niego nie kupimy biletu na pociąg dalekobieżny czy rosyjskiej karty SIM, nie wejdziemy do wielu obiektów publicznych i tych, które są oferowane turystom.

Karta SIM – czyli tanie rozmowy przez telefon 

Ceny połączeń komórkowych z Rosji do Polski są bardzo wysokie. Ceny Internetu wręcz szokują. By nie stracić majątku na rozmowach z rodziną, jedynym rozwiązaniem jest kupno rosyjskiej karty SIM. Warto jednak wiedzieć, że w Rosji obowiązuje tak zwany wewnętrzny roaming, który nie działa tak samo w różnych częściach Rosji. Trzeba więc zawsze sprawdzać, czy kupowana karta posiada pakiet ważny na cały kraj.

Transport, czyli jak poruszać się po terenie Federacji Rosyjskiej

W największych miastach podstawowym środkiem transportu jest metro. Poza tym wygodna jest marszrutka. To prywatne minibusy, które docierają wszędzie i na indywidualne życzenie podróżujących. Oczywiście, korzystamy też z autobusów, tramwajów, taksówek i Ubera. W Rosji, aby posłużyć się Uberem, trzeba skorzystać z aplikacji Uber Russia. 

A co ze szczepieniami?  

Zalecane są szczepienia przeciwko dyfterytowi, tężcowi, gruźlicy, żółtaczce typu A i B oraz chorobie wywołanej przez ukąszenie kleszczy. Między Polską a Rosją jest umowa, która gwarantuje wzajemną, bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków i zachorowań. Przy dłuższym leczeniu i konieczności wykonania skomplikowanych zabiegów należy jednak liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów oraz zakupu drogich lekarstw.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Hej, witamy na naszym blogu! Uwielbiamy podróże, turystykę i przygody. Z naszych artykułów, dowiesz się o najciekawszych miejscach w Polsce i na świecie, poznasz porady dotyczące samotnego podróżowania i spędzisz miło czas na lekturze. Zapraszamy!